PL EN
SZTUKA SIĘ ROBI | pokazy finałowe

SZTUKA SIĘ ROBI | pokazy finałowe

Sztuka się Robi | inkubator teatralny to projekt, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jego pierwszym etapem był konkurs na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat. Jury konkursu wybrało 5 kolektywów, które zostały zaproszone do twórczej pracy podczas tygodniowych rezydencji. W trakcie rezydencji artyści czerpali inspiracje nie tylko od siebie nawzajem, ale także od swoich małych widzów, prowadząc warsztaty i działania dla dzieci z gdańskich przedszkoli – Przedszkola nr 7 „Muchomorek” oraz Przedszkola nr 15 „Niezapominajka”, które mieszczą się w Gdańsku Wrzeszczu. W pracach kolektywów wzięli też udział aktorki i aktorzy Teatru Miniatura Magdalena Bednarek, Magdalena Gładysiewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Kamil Marek Kowalski i Magdalena Żulińska. 8 października w godz. 11.00–16.00 i 9 października w godz. 11.00–15.00 będzie można zobaczyć efekty ich pracy.

 

8 października (sobota)

11.00–12.00 A ciało mówi | Aneta Jankowska, Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska

12.30–13.30 Niesporczaki | Izabela Zachowicz, Miłosz Konieczny, Marek Zimakiewicz, Malwina Czekaj

14.00–15.00 Pstryk i plum | Martyna Štepán-Dworakowska, Gosia Dębska, Urszula Chrzanowska

15.00–16.00 podsumowanie

 

Opisy projektów kolektywów

A ciało mówi | Aneta Jankowska, Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska

Artystki luźno inspirują się książką „Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów” Ulfa Starka i Charlotte Ramel – bawią się słowami i tworzą abstrakcyjne sceny, w których to ruch wiedzie prym. Skupienie na kolejnych przestrzeniach ciała sprzyja budowaniu przez widownię pozytywnego obrazu własnego ciała i ciał wokół.

 

Niesporczaki | Izabela Zachowicz, Miłosz Konieczny, Marek Zimakiewicz, Malwina Czekaj

Niesporczaki to urocze stworzenia często zwane wodnymi niedźwiadkami albo prosiaczkami. Niewiele osób wie, że są niezniszczalne i potrafią przetrwać w każdych warunkach. Artystki i artyści wykorzystują teatr formy, by opowiedzieć o ewolucji oraz o tym, jak wiele możemy zauważyć, jeśli tylko na chwilę się zatrzymamy.

 

Pstryk i plum | Martyna Štepán-Dworakowska, Gosia Dębska, Urszula Chrzanowska

Twórczynie z piasku, wody i światła budują plastyczne abstrakcyjne obrazy, którym towarzyszą dźwięki i ruch. Wykorzystują żywioły, z którymi dzieci stykają się w swoim otoczeniu i zapraszają je do komentowania obserwowanych obrazów. Dzięki temu wydarzenie jest próbą opowiadania o sposobie widzenia świata przez dzieci.

 

WSTĘP WOLNY NA PODSTAWIE BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK.

 

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2022”. Odbywa się w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk.

 

 sztuka_sie_robi_stopka3.jpg

×