PL EN
Afrykańska przygoda

Afrykańska przygoda

scenariusz: Mariola Fajak-Słomińska
reżyseria: Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński
muzyka: Paweł Dudzik
scenografia: Jolanta Brejdak
obsada: Wioleta Karpowicz, Joanna Tomasik, Agnieszka Grzegorzewska
inspicjent: Agnieszka Grzegorzewska


premiera: 29 stycznia 2012
Scena Kameralna Teatru Miniatura
czas trwania: 30 minut

Opis

Spektakl przygotowany specjalnie dla najnajów, czyli najmłodszych widzów teatralnych, w wieku od pół roku do 4 lat.

Jacuś we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam żyrafę, małpy, słonia, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Chłopczyk, choć nie umie mówić, doskonale daje sobie radę – dzięki odwadze i radosnemu usposobieniu. Małe dzieci z zaciekawieniem oglądają jego przygody, ponieważ Jacuś używa dobrze im znanych sygnałów słownych: bam, hopa, opla, patataj...

Zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego przestrzeń teatralna umożliwia najmłodszym swobodny odbiór przedstawienia. Maluszki nie siedzą w tradycyjnych fotelach, lecz na rozsypanych na miękkiej wykładzinie poduszkach. Łagodna kolorystyka scenografii oraz urokliwa muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl dla milusińskich.


Teatrem można zarażać od najmłodszych lat i my to właśnie robimy. Nawet jeśli niektóre dzieci nie zrozumieją tego, co chcemy przekazać, to wyniosą w sobie piękny obraz, piękną muzykę. Na zakończenie spektaklu mali widzowie przychodzą do nas na scenę i nurkują w kolorowym tunelu z materiału, dotykają zabawek, stoją w świetle reflektorów. Na własnej skórze doświadczają tej zaczarowanej krainy.
Mariola Fajak-Słomińska w rozmowie z Violiną Janiszewską

 

Przez długi okres swojej historii teatr nie uznawał dzieci do lat czterech za widzów teatralnych. Współcześnie zaczyna się to zmieniać. W 2006 roku poznańskie Centrum Sztuki Dziecka, opierając się na doświadczeniach bolońskiego teatru La Barca i wybitnego aktora Roberta Frabetti, zainicjowało cykl przeglądów spektakli dla najmłodszych w połączeniu z konferencjami naukowymi. Zaowocował on rosnącą ilością przedstawień uwzględniających zaobserwowane przez psychologów zasady percepcji tak małego odbiorcy sztuki. Na tym etapie rozwojowym najważniejsze dla dziecka są ekspresywne bodźce zmysłowe – barwa, dźwięk, forma – uruchamiające jego funkcje poznawcze. Dziecko nie potrafi jeszcze skupić się na dłuższej, skomplikowanej historii, jego uwagę przyciąga wyrazisty szczegół.

„Afrykańska przygoda" Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego – spektakl bez słów, posługujący się językiem dziecięcych dźwięków, barwnych obrazów, nastrojowej muzyki – ma na celu pobudzenie wszystkich zmysłów małego widza poprzez łagodne, spokojne wciągnięcie go do uczestnictwa w teatralnej iluzji. Służy temu bardzo kameralny charakter spotkania dający poczucie bezpieczeństwa (mała sala, przytulne siedzenia, stały bliski kontakt z rodzicami).

Recenzje

Miniatura ma pełen wdzięku, mądry spektakl dla najmłodszych. Najlepiej czują się na nim dwu- i trzylatkowie, ale zarówno młodsze, jak i nieco starsze dzieci. w wieku przedszkolnym oglądały go z zaciekawieniem. Ich uśmiechnięte buzie po przedstawieniu wystawiają mu najlepszą ocenę.

Łukasz Rudziński, trójmiasto.pl

Na koniec widzów czeka jeszcze jedna niespodzianka: mogą przekroczyć granicę dzielącą widownię od aktorów, przejść przez rozłożony specjalnie dla nich tunel i pod okiem aktorów spenetrować zakamarki teatralnej przestrzeni. "Afrykańska przygoda", którą przygotował dla maluchów Teatr Miniatura, powinna na długo zapaść im w pamięć. Trudno wyobrazić sobie lepszą propozycję dla najmłodszych na pierwszą wizytę w teatrze.

Dorota Karaś, "Gazeta Wyborcza"

Na scenie "Afrykańska przygoda", na zielonym dywanie toczy się druga, równie pasjonująca akcja. Dzieci reagują żywiołowo, komentują, pytają. Dziewczynka w różowej sukience tańczy, raczkujący maluch ze smoczkiem w buzi próbuje dać dyla z dywanu.

Grażyna Antoniewicz, "Dziennik Bałtycki"
Projekty

Projekty druków związanych z "Afrykańską przygodą" autorstwa Anity Wasik.

×