PL EN

STREFA ZDARZEŃ

SZTUKA SIĘ ROBI 2023: rusza druga edycja konkursu na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat

W Dzień Dziecka ogłaszamy drugą edycję zapoczątkowanego w 2022 roku projektu Sztuka się Robi, którego głównym celem jest rozwój teatru dla młodej widowni. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Zwycięskie kolektywy twórców zostaną zaproszone do Gdańska na rezydencje artystyczne od 23 do 29 października, gdzie będą pracowały nad rozwojem swoich koncepcji w gronie innych artystów i odbiorców. Zgłoszenia do 28 czerwca.

 

Po udanej pierwszej edycji postanowiliśmy kontynuować projekt mający na celu rozwój teatru dla dzieci poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności.

 

Pierwsza edycja projektu udowodniła, że Sztuka się Robi jest potrzebna – i artystom, i widzom. Pokazy działań performatywnych na koniec rezydencji cieszyły się ogromnym powodzeniem, a artyści mieli szansę wspólnie pozastanawiać się, co jest ważne w twórczości dla dzieci w wieku przedszkolnym, oraz sprawdzić swoje pomysły we współpracy z przedszkolakami z dwóch partnerskich przedszkoli. W październiku w Miniaturze odbędzie się premiera spektaklu A CIAŁO MÓWI, którego koncepcja była rozwijana podczas rezydencji w zeszłym roku.

 

Wraz z partnerem Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zapraszamy kolektywy twórcze do udziału w tegorocznym konkursie na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat.

 

Opublikowany na jesieni 2022 roku raport Centrum Sztuki Dziecka „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?” potwierdził nasze intuicje: teatr dla przedszkolaków został wskazany jako obszar, który dyrektorzy chcą rozwijać, natomiast jest bardzo mało propozycji i artystów zajmujących się tym teatrem i czujących się kompetentnie w tej dziedzinie. Dlatego zdecydowaliśmy się drugą edycję projektu Sztuka się Robi również poświęcić przedszkolakom i artystom chcącym tworzyć dla nich teatr.

 

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba do 28 czerwca przesłać koncepcję spektaklu, która opisuje m.in. wybór tematu i formy przedstawienia, rolę poszczególnych artystów oraz plany na włączenie w proces pracy grupy dzieci z partnerskich przedszkoli, które wezmą udział w projekcie.

 

Zwycięskie kolektywy będą przez tydzień, od 23 do 29 października, pracowały w Gdańsku nad swoimi koncepcjami w gronie innych artystów i specjalistów teatru dla dzieci. W weekend 28 i 29 października pokażą efekty swojej pracy widzom.

 

 

Dla kogo?

Dla kolektywów t1)wórczych, składających się z do 4 artystów.  

 

Do kiedy?

Zgłoszenia trzeba przysłać do 28 czerwca 2023 na adres dorota.perfikowska@teatrminiatura.pl

 

Jak się zgłaszać?

Anonimowo! Każdy kolektyw ustala nazwę grupy oraz wybiera przedstawiciela lub przedstawicielkę, którzy zgłaszają zespół do konkursu. Zgłoszenie trzeba oznaczyć nazwą grupy.

 

Co musi się znaleźć w zgłoszeniu?

W mailu zgłoszeniowym powinny się znaleźć dwa załączniki:

  • ­   koncepcja spektaklu przygotowana zgodnie z wytycznymi z regulaminu (do 4 stron A4)
  • ­   skan formularza zgłoszenia wypełnionego i podpisanego przez osobę reprezentującą kolektyw (wzór           formularza do ściągnięcia poniżej)

 

Kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty?

Do 14 lipca 2023 roku.

 

Jaka jest nagroda?

Udział w rezydencjach artystycznych Sztuka się Robi od 23 do 29 października 2023. Na finałowe pokazy zaprosimy dyrektorów teatrów dla dzieci i młodzieży, krytyków oraz inne osoby zajmujące się twórczością dla dzieci.

 

sztuka_sie_robi_2023_kwadrat.jpg

 

Pliki

×