PL EN

STREFA ZDARZEŃ

AKADEMIA PANA KLEKSA i CZTERY PORY ROKU na 6. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci

28 maja o 16.00 nasz spektakl AKADEMIA PANA KLEKSA rozpoczyna szóstą edycję Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, który odbywa się co dwa lata we Wrocławiu. Jego organizatorem jest Wrocławski Teatr Lalek. Podczas tej edycji pokażemy też CZTERY PORY ROKU, więc czeka nas duża wycieczka :) 

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci organizowany jest od 2013 roku. Szósta edycja, zaplanowana na przełom maja i czerwca 2020 roku, musiała zostać odwołana ze względu na epidemię i odbędzie się od 28 maja do 1 czerwca 2022 pod hasłem "Poszerzenie pola lalki".

Główną ideą Przeglądu pozostaje prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach. Tytułowy „nowy teatr” organizatorzy rozumieją w tym przypadku jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych. Do prezentacji w ramach 6. edycji Przeglądu wybrali 14 różnych spektakli z kraju i z zagranicy (dotąd niegranych w Polsce). W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od „najnajów” (0-3 lat) po nastolatków. Hasłem przewodnim tej edycji jest „poszerzenie pola lalki”. Organizatorzy chcą, żeby dzięki Przeglądowi widzowie mogli się zapoznać z bogactwem nowoczesnych form animacji oraz efektami przemian, zachodzących w tym polu w ostatnich latach. Teatr lalek coraz bardziej się otwiera: nie tylko pojawiają się nowe pomysły na formy, ale również klasyczne formy grają w niedostępnych dla nich dotąd gatunkach.

Wybierając spektakle na 6. edycję Przeglądu, autorzy programu kierowali się przede wszystkim chęcią ukazania różnorodności form, jakie przyjmuje dziś sztuka animacji. Współczesny teatr jest miejscem fuzji form i gatunków, co znalazło pełne odzwierciedlenie w wyborze przedstawień. W programie znajdzie się zatem musical lalkowy, improwizacja z lalkami, teatr uliczny, ale też spektakl-koncert, teatr tańca oraz dwa przedstawienia, w których scenografia jest w nowatorski sposób kreowana na żywo przy użyciu nowych technologii.

 

Link do strony festiwalu -> http://przeglad.teatrlalek.wroclaw.pl/index.php/spektakle/akademia-pana-kleksa

 

 

plakat_festiwal_wroclaw.png×