PL EN

STREFA ZDARZEŃ

BIOGRAFIE GDAŃSKIE 2020 | edycja online

28 i 29 listopada oraz 15 grudnia zapraszamy was na wydarzenia Dni Mniejszości Narodowych Biografie Gdańskie - w związku z obecną sytuacją musieliśmy przenieść je do internetu. 

Biografie Gdańskie, które w tym roku mają XVII edycję, to okazja do zapoznania się z kulturą mniejszości narodowych w Gdańsku. 28 i 29 listopada będziecie mieli szansę obejrzeć różnorodne prezentacje - koncerty muzyczne, kabaret żydowski, a nawet pokaz tańca brzucha w wykonaniu nagradzanych profesjonalistek!

Z kolei 15 grudnia odbędzie się premiera przygotowanego specjalnie na tę edycję spektaklu muzycznego "Z czego jesteśmy ulepieni" w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej i z udziałem naszych aktorów. 

Do tej pory Teatr Miniatura gościł Biografie Gdańskie, a w tym roku organizuje je we współpracy z Miastem Gdańsk oraz Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym CHATKA, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, oddziałem pomorskim Związku Ukraińców w Polsce oraz oddziałami gdańskimi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.

 

ulotka_online_okladka500.jpg

PROGRAM

Sobota, 28 listopada 2020, 16.00–18.30

Prezentacje artystyczne mniejszości narodowych

Streaming online na FB i YT Teatru Miniatura

 

Białoruskie Towarzystwo Kulturalne CHATKA

Koncert zespołu rodzinnego Triada

Zespół tworzą trzy siostry wraz z dziećmi. Wykonują a capella muzykę sakralną, a także pieśni w językach białoruskim, polskim, rosyjskim i ukraińskim, zasłyszane od mamy i babci, tradycyjny folklor podlaskich śpiewaczek. Pieśni w ich wykonaniu to autentyczny folklor w opracowaniu na trzy żeńskie młode głosy. Triada ma na swoim koncie wiele wyróżnień i nagród, m.in. jest wielokrotną laureatką Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku oraz zdobywczynią Grand Prix na Festiwalu Piosenki Ukraińskiej Z Podlaskiej Krynicy.

 

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce | Oddział w Gdańsku

Cymes – kabaret żydowski

Aktorzy Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie – Centrum Kultury Jidysz w składzie: Teresa Wrońska, Henryk Rajfer, Marek Węglarski wystąpią z programem kabaretu żydowskiego. Teatr Żydowski ma w swoim repertuarze przedstawienia w językach jidysz i polskim. Jest jedynym współcześnie działającym teatrem żydowskim w Polsce i jednym z dwóch w Europie (obok Państwowego Teatru Żydowskiego w Bukareszcie) stałym teatrem wystawiającym sztuki w języku jidysz.

 

Stowarzyszenie Litwinów w Polsce | Odział Gdańsk

Koncert Kapeli Klumpė

Kapela Klumpė działa od 1966 roku, liczy 17 członków, ma dwóch kierowników, którzy przyjeżdżają na próby z Litwy – są to Artūras Pečkaitis i Arūnas Lekešys. Zespół prowadzi aktywną działalność kulturalną, prezentując rocznie około 20 koncertów w Polsce i na Litwie. Dwukrotnie brała udział w Przeglądzie Muzyki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą. W 1998 roku odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W latach 2003 i 2009 uczestniczyła w Święcie Pieśni i Tańca w Wilnie. W 1998 roku w konkursie kapel na Litwie zajęła I miejsce. W 2005 roku w konkursie Kapel Ludowych Litwy zajęła II miejsce.

 

Niedziela, 29 listopada 2020, 16.00–18.30

Prezentacje artystyczne mniejszości narodowych

Streaming online na FB i YT Teatru Miniatura

 

Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku

Koncert zespołu Groß Tuchen

Zespół Groß Tuchen jest zespołem Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, oddziału terenowego w Tuchomiu mocno związanego z kulturą Pomorza Wschodniego, czyli tzw. Niemieckich Kaszub. Od ponad dziesięciu lat Groß Tuchen poprzez swoją muzykę zapoznaje słuchaczy z folklorem tzw. pogranicza niemiecko-kaszubskiego. 

 

Związek Ukraińców w Polsce | Oddział Pomorski

Koncert zespołu Słowiańska Dusza

Słowiańska Dusza to zespół międzynarodowy polsko-ukraińsko-białoruski, w którym rozbrzmiewa fortepian, skrzypce, akordeon, kontrabas i perkusja. Chociaż członkowie zespołu pochodzą z Ukrainy, Polski i Białorusi, łączą ich wspólne słowiańskie korzenie i radość obcowania z piękną muzyką. Wykonują piosenki folkowe oparte na tradycyjnych pieśniach ludowych polskich, ukraińskich, rosyjskich i białoruskich. W repertuarze są także ballady bardów rosyjskich: Władimira Wysockiego, Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej, szlagiery z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa m.in. Mariana Hemara, Henryka Warsa i Andrzeja Własta oraz utwory autorskie. Podczas Biografii Gdańskich zespół zaśpiewa pieśni ukraińskie.

 

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku

Pokaz Oriental Stars Belly Dance

Oriental Stars to grupa taneczna specjalizująca się w tańcu brzucha. Jej członkinie mają za sobą szereg występów w Polsce i za granicą oraz kontrakty taneczne na Bliskim Wschodzie, USA czy w Chinach. Są to profesjonalnie tancerki, instruktorki, laureatki międzynarodowych konkursów m.in. Nagrody publiczności podczas Bellydancer of The Universe 2016 w USA, Pucharu Świata Bellydance 2012, Mistrzostw Europy Wschodniej 2016, Miss Belly Dance Poland 2013, Mistrzostw Polski 2015 i innych konkursów we Włoszech, Niemczech i Czechach. Grupa w repertuarze ma zarówno tradycyjny taniec arabski, tańce folklorystyczne, jak i tańce z rekwizytami takimi jak wachlarze jedwabne, miecz, skrzydła czy świecznik.

 

Wtorek, 15 grudnia 2020, FB: godz. 19.00, YT: godz. 20.30

Aneks: Z czego jesteśmy ulepieni – spektakl muzyczny

Premiera spektaklu muzycznego na FB i YT Teatru Miniatura

reżyseria: Agnieszka Płoszajska

muzyka: Krzysztof Wojciechowski

scenariusz: Pola Sobaś-Mikołajczyk

obsada: Edyta Janusz-Ehrlich (Helga), Jacek Majok (Zbigniew), Jadwiga Sankowska (Dżennet), Krystian Wieczyński (Timur), Andrzej Żak (Władysław), Magdalena Żulińska (Fräulein Szalman)

Jak pokazać fenomen wielokulturowości Gdańska? Postanowiliśmy opowiedzieć miejscowe życiorysy tak nieprawdopodobne, jak tylko prawda być może. Będzie wśród nich m.in. historia cudem ocalonego od śmierci w falach Bałtyku Ruperta Neudecka, niesłusznie zapomnianej wileńskiej pisarki Róży Ostrowskiej czy trochę kontrowersyjnej porucznik Dżennet Dżabagi-Skibińskiej. A że jesteśmy ulepieni nie tylko z wielkich historii, ale również ze wspólnej codzienności, zdradzimy tatarski sekret na najpyszniejsze kołduny świata, zaśpiewamy pieśni sąsiadów i posłuchamy współczesnych gdańszczan różnych narodowości.

 

Galeria
×