PL EN
Biografie Gdańskie: Prezentacje artystyczne mniejszości narodowych

Biografie Gdańskie: Prezentacje artystyczne mniejszości narodowych

Pierwszy dzień prezentacji artystycznych:

 

STOWARZYSZENIE LITWINÓW W POLSCE

Spietlius

Ludowy zespół taneczny osób starszych SPIETLIUS powstał w listopadzie 2017 roku w Tauragė w Litwie. Jego kierownikiem jest Giedrius Paulauskas. Zespół często podróżuje, uczestnicząc w przeglądach i festiwalach, gdzie zdobył liczne nagrody, m.in. I miejsce międzynarodowego festiwalu w Chorwacji (2018), II miejsce Baltic Amber Riga 2018 w Łotwie, I miejsce w kategorii autentycznego folkloru w międzynarodowym wirtualnym konkursie Asia Folk (2021). Reprezentował Litwę również na międzynarodowych festiwalach we Włoszech, Hiszpanii, Ukrainie. Na bandonii Vytautas Krencius, śpiew: Rasa Jakienė i Ernesta Giačienė.

 

ZWIĄZEK MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ W GDAŃSKU

Emigrah

Zespół Emigrah tworzą trójmiejscy artyści, których połączyła fascynacja sceną world music. Jednym z charakterystycznych elementów jego muzyki jest śpiew tradycyjny opleciony brzmieniem instrumentów różnego pochodzenia. W twórczości można również usłyszeć dużą różnorodność rytmów – od rytmów trójdzielnych charakterystycznych dla polskiej muzyki tradycyjnej, poprzez nieparzyste rytmy bałkańskie, kończąc na inspiracjach arabskimi makamami oraz hinduskimi konnakol. Grupa poszukuje nowych brzmień poprzez unikatowe połączenie instrumentów całego świata, prezentując muzykę tradycyjną w autorskich aranżacjach.

 

BIAŁORUSKIE TOWARZYSTWO KULTURALNE CHATKA

Relikt

Białoruski zespół rockowy. Ma na koncie 8 albumów studyjnych i 13 teledysków. Skomponował muzykę do filmu „Narodzona w ogniu” oraz hymn klubu piłkarskiego Krumkaczy. Zdobył wiele nagród w Polsce, m.in. Grand Prix na festiwalu Jesień Bardów i nagrody na festiwalu Rockowisko w Hajnówce, oraz liczne na Białorusi. Zespół występował w Ukrainie, Litwie oraz Niemczech. Obecnie rezyduje w Polsce i gra koncerty promujące płytę „Byli Jość Budziem”, która ukazała się latem tego roku. Album Reliktu jest skarbnicą białoruskiej muzyki. Wśród utworów znajdą się piosenki z repertuaru białoruskich zespołów lat 80. i 90., m.in. Mroja, ULIS, Bonda, Kamelot czy barda Syarzhuka Sokalau-Voyusha. Niektóre z nich to prekursorzy białoruskiego rocka.

 

WSTĘP BEZPŁATNY NA PODSTAWIE ZAPROSZEŃ DO ODBIORU W KASIE.