PL EN
Krystian Wieczyński
Krystian Wieczyński

Krystian Wieczyński

actor

Pochodzi z Brodnicy. Tam zaczął przygodę z teatrem w liceum, w 1992 roku, w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001–2017 instruktor ds teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 roku zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006–2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.

Współpracował m.in. z Romualdem Wiczą-Pokojskim, Pawłem Szkotakiem, Lechem Raczakiem, Remigiuszem Brzykiem, Agnieszką Korytkowską-Mazur, Tomaszem Kaczorowskim, Arkadiuszem Klucznikiem, Jackiem Głombem, Maciejem Gorczyńskim.

Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Laureat m. in. głównej nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996 roku, nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003 roku, Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie w 2007 roku, Krawata Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011 roku.
Stypendysta Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie cyrku młodzieżowego w 2005 roku.

 

Fot. Iwona Bandzarewicz