PL EN
Turban mistrza Mansura

Turban mistrza Mansura

scenariusz na podstawie książki Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców: Marek Kochan
reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
scenografia: Katarzyna Zawistowska
muzyka: Łukasz Matuszyk

obsada:
Rabija | Edyta Janusz-Ehrlich
Kalif | Jacek Gierczak
Mistrz Mansur | Jacek Majok
Karima | Hanna Miśkiewicz
Mustafa | Piotr Srebrowski
Omar, Bębniarz | Krystian Wieczyński

Premiera: 4 czerwca 2017
Duża Scena Teatru Miniatura
Dla widzów od 7 lat


Opis

Każdy zakątek świata ma swój zasób mądrości zbieranej przez wieki. Zapraszamy w teatralną podróż na Bliski Wschód i spotkanie z uniwersalnymi wartościami kultury arabskiej, zaczerpniętymi z sufizmu - wschodniej szkoły rozwoju duchowego.

Jak być uważnym i widzieć to, co umyka większości ludzi? Jak w rzeczywisty sposób pomagać potrzebującym? I czy prawdy można nauczyć się od innych ludzi? Młodzi bohaterowie spektaklu, Rabija, Karima i Mohamed, uczą się od mistrza Mansura w bezpośredni sposób w codziennych sytuacjach. W tych naukach szczególnie ważne są pokora, uczciwość i szacunek wobec rozmówcy. 

Scenariusz na podstawie swojej książki Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców napisał Marek Kochan, pisarz, badacz języka, specjalista zajmujący się retoryką i erystyką, twórca Gdańskiej Akademii Debaty.

Recenzje

Reżyser, Romuald Wicza-Pokojski, postarał się, aby ascetyczność stała się atutem, a nie brakiem. (...) Tekst Marka Kochana wprowadza widza w egzotyczny świat kolorów i smaków Wschodu, proponując niczym w "Księdze tysiąca i jednej nocy" proste tajemnice. Urzekające i bogate kostiumy w kroju i materii, egzotyczna muzyka (Łukasz Matuszyk) to tylko niezbędne dodatki do podążania za nauczycielem sufizmu.

Katarzyna Wysocka, "Gazeta Świętojańska"

Nie ma w tym spektaklu sensacyjnych czy zaskakujących wydarzeń, a jedynie pozornie banalne rozmowy – jednak pełne ukrytych mądrości. Czy jest to przedstawienie dla dzieci? Jak najbardziej, bo argumenty, że świat moralistyki i naiwnych baśni powoli odchodzi, że dziecko tęskni za oszałamiającą techniką, nie trafiają mi do przekonania. Stąd już tylko krok do świata bez baśni, mądrości i wartości tak podstawowych jak uczciwość czy dobro.

Grażyna Antoniewicz, "Dziennik Bałtycki"

Director Romuald Wicza-Pokojski has tried to make asceticism a virtue not a defect… Marek Kochan’s text takes the viewer to the exotic world of the colours and tastes of the East, promising simple secrets, almost like A Thousand and One Nights. The costumes, entrancing and rich in their cut and materials, and the exotic music (by Łukasz Matuszyk) are merely essential additions to following the teacher of Sufism.

Katarzyna Wysocka, "Gazeta Świętojańska"
×