PL EN

STREFA ZDARZEŃ

CZWARTKI DLA DOROSŁYCH

Czwartkowe wieczory rezerwujemy dla dorosłych - macie wtedy okazję obejrzeć nasze spektakle przygotowane z myślą o starszych widzach. Spektakle dla dorosłych, ale ceny jak dla dzieci ;) - każdy bilet w cenie ulgowej.

W marcu i kwietniu zapraszamy was na:

Boże mój! – przychodzi Bóg do lekarza... | 8 marca, godz. 19.00 i 12 kwietnia, godz. 19.00

Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata? Boże mój! izraelskiej autorki Anat Gov to pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia o potrzebie miłości i poświęcaniu się dla dobra innych, wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych.

Boże mój! to udane połączenie złożonego psychologizmu postaci i czysto sytuacyjnego dowcipu, wynikającego z kuriozalnej konfrontacji bohaterów. (teatralny.pl)


Nie wierzę w śmierć – gdańska legenda według o. Wacława Oszajcy | 29 marca, godz. 19.00

Czy głęboka i żarliwa wiara może być usprawiedliwieniem zabójstwa? Czy w konsumpcyjnej współczesności możliwe jest bezwarunkowe przebaczenie i miłość? Gdzie jest granica wolności twórczej artysty? Nie wierzę w śmierć to autorska interpretacja gdańskiej legendy o niespotykanej ekspresji konającego Chrystusa z krucyfiksu, który stanowi jeden z elementów pochodzącej z XV wieku Grupy Ukrzyżowania w bazylice Mariackiej. To opowieść o rzeźbiarzu, który zabił swojego modela, żeby w wiarygodny sposób oddać wyraz cierpienia i męki umierającego.

To jeden z najpiękniejszych spektakli, jakie widziałam. Przejmujący poprzez ostateczność spraw, o których opowiada, niosący nadzieję dzięki przekonaniu o tym, że Miłość jest nieśmiertelna. (Kamila Łapicka, blog zteatru.pl)

 

Bunt – polski Folwark zwierzęcy po raz pierwszy na scenie | 5 kwietnia, godz. 19.00

Bunt to ostatnia – wydana 21 lat przed Folwarkiem zwierzęcym George’a Orwella – powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta. Powieść różniąca się znacznie od jego dotychczasowego dorobku, połączenie baśni i antyutopii. W PRL-u zakazana, dziś bardzo mała znana. To opowieść o buncie zwierząt przeciwko ludziom w odpowiedzi na niesprawiedliwość i ucisk, które wymykają się spod kontroli. Prapremiera spektaklu odbędzie się 24 marca, reżyseruje Jakub Roszkowski, który zrealizował w Miniaturze nagradzanych Krzyżaków.

 

Każdy przyniósł, co miał najlepszego – podróż w czasie do wielokulturowego Gdańska | 19 kwietnia, godz. 19.00

Adaptacja znakomitej książki Mieczysława Abramowicza – pisarza, historyka, autora wielu prac naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska. Przedstawienie skupia się na 6 opowiadaniach ze zbioru Abramowicza, zabierając widzów w podróż w czasie przez lata 1924–1945 w wielokulturowym Gdańsku, mieście, w którym sąsiadowali Niemcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi. Tak jak w życiu, nic tu nie jest jednoznaczne ani proste. Piękny las w Stutthofie (dzisiejszym Sztutowie) może być miejscem zarówno miłości dwojga kochanków, jak i zbrodni nie do opisania. Książka Abramowicza i przedstawienie Marka Branda pokazują, jak pozornie błaha codzienność gdańszczan staje się historią. Jak życie zmienia się w pamięć o życiu, lub niepamięć.

Marek Brand stworzył spektakl bardzo osobisty, zbudowany na emocji, wzruszający, momentami zabawny, a momentami poruszający. („Dziennik Bałtycki”)

 

Krzyżacy – nagradzana adaptacja powieści Sienkiewicza | 26 kwietnia, godz. 19.00

Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Dajcie się porwać „Krzyżakom” i wy! Ta nowocześnie zrealizowana i pełna przewrotnego humoru adaptacja słynnej powieści Henryka Sienkiewicza jest świetnie odbierana przez widzów. Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek. „Krzyżacy” zdobyli szereg nagród, w tym główną nagrodę najstarszego i najważniejszego festiwalu teatrów lalkowych w Polsce – 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz Nagrodę Publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych KLASYKA POLSKA.

Świetnie zagrany przez aktorów prowadzących lalki, dynamiczny niczym koński galop, nowoczesny (!) i iskrzący dowcipem. („Gazeta Wyborcza”)

 

czwartki_marzec-kwiecien_1_500px.jpg

 

 

×